Cíl soutěže

Cílem soutěže je motivovat žáky základních a studenty středních škol všech krajů České republiky k práci s moderními informačními technologiemi a pomoci jim tak zajistit lepší pozici nejen ve škole, ale i při vstupu na pracovní trh. Neméně důležité je dlouhodobé porovnání úrovně žáků a studentů v používání moderních informačních technologií. Účastníci budou dokazovat nejen svou technickou zdatnost při práci v aplikacích Microsoft Office, ale zároveň musí obstát i v prezentačních a komunikačních dovednostech.

Soutěž v odborných znalostech a využívání aplikací Microsoft Office je realizovaná a organizovaná Vzdělávacím centrem Microsoft Partneři ve vzdělávání kraje Vysočina, generálním partnerem společností Microsoft s.r.o. Česká republika, společností Computer Media a společností K-net Technical International Group. Soutěž je dále realizována ve spolupráci se Vzdělávacími centry Microsoft Partneři ve vzdělávání Česká republika.

Soutěže se mohou zúčastnit žáci základních škol 2. stupně, žáci víceletých gymnázii odpovídajících ročníků a studenti středních škol. Soutěž je dobrovolná a určená jednotlivcům, kteří v době konání soutěže navštěvují příslušný ročník základní školy (příslušný ročník víceletého gymnázia), a studentům středních škol.

Kategorie

Účastníci budou rozděleni do dvou kategorií a podle těchto kategorií bude upravena náročnost úkolů, které uchazeči soutěže musí splnit.

Kategorie A – je určena žákům druhého stupně základní školy (nebo příslušných ročníků víceletých gymnázií).
Kategorie B – je určena studentům středních škol (nebo příslušných ročníků víceletých gymnázií).

Registrace do soutěže

Registrace probíhá elektronickou formou na stránkách soutěže www.soutezarena.cz.

Příběh vítěze

Office Arena – cesta až do USA

Ondřej Cach, vítěz soutěže Office Arena 2019, je studentem maturitního ročníku na SPŠE a VOŠ Pardubice. Ve svém volném čase programuje, hraje na klavír a také hraje šachy.

K Office Areně se dostal v 9. třídě na základní škole ZŠ Polabiny 1, prostřednictvím pana Jana Horálka – učitele informatiky. Důvodů, proč se rozhodl do soutěže přihlásit, bylo více. Jednak už s office aplikacemi měl nějaké zkušenosti a navíc toto téma právě probírali ve škole, proto se Ondra rozhodl, že zkusí poměřit své síly se soutěžícími z celé republiky.

Aplikace sady Office jsem používal už dříve, navíc jsme se je zrovna učili ve škole. Řekl jsem si, že bych mohl zkusit poměřit síly se soutěžícími z celé republiky, a proto jsem se do Office Areny přihlásil.

V loňském ročníku Office Arena 2019 Ondra soutěžil již počtvrté. Vždy se dostal do celostátního finále, které 3× vyhrál a jednou skončil na druhém místě. V loňském roce byla poprvé hlavní cenou účast na Microsoft Office Specialist World Championship, který se konal v New Yorku. O to větší radost proto Ondrovi jeho třetí vítězství přineslo.

Když se mi tuto cenu podařilo vyhrát, byl jsem velmi nadšený.

Na celosvětové finále MOS World Championship se poctivě připravoval. Soutěžící si musí vybrat pouze jednu ze šesti kategorií, ve které budou soutěžit. Po dlouhé úvaze u Ondřeje nakonec zvítězil Microsoft PowerPoint 2016. U této volby mu také pomohla možnost vyzkoušet si různé MOS testy, což mohl realizovat díky Karlu Klatovskému a Miroslavu Dvořákovi. Získal tak ocenění MOS Master a poslední MOS PowerPoint 2016 zkoušku složil na plný počet bodů, tedy na 1000.

MOS World Championship 2019 se konal od 28. do 30. července. Na cestu se Ondra a jeho doprovod vydali 27. července a díky časovému posunu získali ještě volný den před samotnou akcí. Ten využili k první procházce po New Yorku a viděli například Madison Square Garden, Chrysler Building nebo Grand Central Terminal. Každý den jejch pobytu mohli pozorovat noční život na Times Square díky tomu, že se soutěž konala v hotelu Marriott Marquis, který se nachází přímo na tomto slavném náměstí.

Druhý den se brzy ráno vydali na další procházku. Metrem se dostali do Brooklynu, kde se prošli po známém Brooklyn Bridge, dále se dostali na Wall Street a připluli k soše Svobody. Večer téhož dne proběhla registrace, Ondra si  vyzkoušel, zda mu bude vyhovovat klávesnice na absolvování finálového testu a spolu s doprovodem se zúčastnil recepce.

Další den již na Ondru čekal samotný test. Nejprve proběhlo pár přednášek a pak už probíhalo samotné testování. Testování probíhalo ve čtyřech testovacích blocích. Z testování Ondra odcházel poněkud zklamaný, jelikož věděl, že pár úkolů nestihl. To bylo zklamání i pro Ondrův doprovod.

V úterý bylo celodenní volno, kterého skupinka využila k návštěvě dalších památek a také si zaplavala v oceánu na pláži Coney Island.

Ve středu se už odehrával závěrečný ceremoniál, na kterém se vyhlašovaly výsledky. Ondrova kategorie byla vyhlašovaná jako poslední. Jaké bylo Ondrovo překvapení, když zaznělo jeho jméno a on zjistil, že ve své kategorii získal stříbrnou medaili a stal se tak vicemistrem v aplikaci PowerPoint 2016. Jak sám říká, pocit radosti, kterou měl, se snad ani nedá popsat. Ani on sám nečekal, že by se v tak široké konkurenci mohl umístit, jak se říká, „na bedně“.