Cloudy

Cloudové služby Office 365

Úvod

Žijeme v době prudkého rozvoje moderních informačních technologií – ve století informací. Technický vývoj je tak rychlý, že jsme mnohdy zaskočeni ohromnou záplavou informací, které se k nám dostávají prostřednictvím internetu, televize, rozhlasu, počítačů a jejich aplikací, multimédií. V historii vývoje informačních technologií se často hovoří o revolučních změnách. V případě počítačových revolucí se často hovoří o změnách myšlení. Zatímco mladí lidé, žáci a studenti vítají změny s nadšením, starší generace většinou hůře přijímá novinky informačních technologií.

Takovou změnou myšlení je i přijmutí faktu, že výpočetní a síťovou kapacitu může škola(firma, jednotlivec) využívat virtualizovaně a ve formě služeb – prostřednictvím cloudových technologií. Za klasický případ se stále považuje tradiční datové centrum, které ve škole(firmě) může představovat serverovnu s nejčasteji heterogenní serverovou infrastrukturou několika serverů. V případě malých škol pak jeden server, zajišťující většinu služeb. Nevýhodou tohoto řešení je malé využití a vysoké náklady na provoz.

Na druhou stranu cloudové řešení přináší daleko větší využitelnost (přesahuje 50%) a dramaticky klesají náklady na správu takovýchto řešení. Při využívání cloudových služeb může škola(firma, uživatel) sama zřizovat, konfigurovat a používat služby, má přístup odkudkoliv, může využít výpočetní kapacity cloudu, případně kapacitu zdrojů přizpůsobit potřebě a platí pouze za služby, které skutečně používá.

V budoucnu bude jistě zajímavé sledovat, jak školy, firmy, jednotliví uživatelé, budou reflektovat prudký nárůst virtualizace a cloudových řešení a zda se je budou snažit integrovat do svých stávajících informačních systémů. Pokud budou cloudové technologie bezpečné, levné, rychlé, spolehlivé a vždy dostupné, budou znamenat zajímavou alternativu.

Office 365

Microsoft Office 365 je kompletní balík služeb, které lze jednoduše nasadit v prostředí školy a firmy. Služby jsou kompletně dostupné v českém jazyce (lze nastavit většinu jazyků) a tak mohou nabízet vhodnou a zajímavou alternativu ke klíčovým placeným službám. Jedná se především o profesionální e-mail, sdílené kalendáře, úložiště, komunikační nástroje a nástroj pro videokonference a webové kancelářské aplikace.

Tyto služby většinou  bývají nabízeny na vyhrazených (dedikovaných) serverech. K připojení ke cloudovým službám Office 365 lze využít stolní počítač, notebook, tablet, chytrý telefon nebo jakékoliv zařízení, které je připojeno k internetu a využívá internetový prohlížeč.

Elektronická pošta – Outlook

Je zřejmě nejpoužívanější cloudovou službou v rámci služeb Office 365. Jedná se o poštovní řešení provozované na Exchange Online serveru. Každý uživatel má k dispozici poštovní schránku s neomezenou velikostí a pokročilé služby, jako jsou správce úkolů, kalendáře, adresáře. Součástí pošty je i antivirové a antispamové filtrování, které by mělo ochránit poštovní schránku před nevyžádanou poštou (spamy) a viry.

Úložiště dat – OneDrive

Jedná se o moderní webové úložiště dokumentů s možností sdílení a využití Office Web Apps aplikací. Obrovskou výhodou úložiště OneDrive je to, že do něj  můžeme přistupovat z různých platforem. Podporovány jsou především:

  • Windows
  • Android
  • MAC
  • různé verze internetových prohlížečů
  • mobilní telefony a tablety
  • verze Microsoft Office od verze Office 2010

Velikost prostoru pro data je neomezená. OneDrive podporuje synchronizaci adresářů, je tedy možné získat obraz složky z osobního počítače a s těmito soubory dále pracovat v různých prostředích a na různých místech. Podporuje verzování dokumentů.

Online aplikace – Office Web Apps

Umožňuje používat základní aplikace Microsoft Office v prostředí webového prohlížeče bez nutnosti instalace „plných“ verzí Word, Excel, PowerPoint, OneNote. Jedná se o zjednodušené verze office aplikací, které však pro základní práci s dokumentem, tabulkou či prezentací postačují. Služba Office Web Apps umožňuje spolupráci celého týmu na jednom dokumentu v reálném čase, což přináší obrovský nárůst produktivity práce.